Rośliny, które zawierają najbardziej naturalny prebiotyk – inulinę.
PREBIOTYK to wysokoenergetyczne pożywienie dla endogennych bakterii komensalnych mikrobiomu jelitowego. Prebiotyk, wskutek biodegradacji przez bakterie jelitowe, przekształca się między innymi w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe: octowy, propionowy i masłowy. Kwasy te, pełnią wiele funkcji, między innymi, zapewniają odpowiednie pH przewodu pokarmowego i krwi, usprawniają pracę układu pokarmowego, z tym wiąże – lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych, zwiększają odporność całego organizmu. Ponadto zwiększają przyswajanie magnezu, wapnia, żelaza, mikroelementów oraz obniżają poziom cholesterolu i lipidów w surowicy krwi. I pełnią jeszcze wiele innych funkcji.
INULINA jest wielocukrem złożonym z monocukrów. Nie jest trawiona ani wchłaniania w jelicie cienkim. W literaturze raz jest traktowana jako błonnik, innym razem jako cukier, w związku z tym, często przekłamywana jest jej rola w procesach trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym człowieka i zwierząt. Inulina to nazwa ogólna dla ponad 30 tysięcy substancji, bo inulina, w każdej roślinie, zbudowana jest inaczej.
Inulina nie jest trawiona w jelicie cienkim, a więc nie wpływa na poziom mierzalnego cukru we krwi, co jest istotną informacją dla cukrzyków. Inulina nie trafia do krwioobiegu, a więc nie należy jej liczyć w dietach jako cukru/węglowodanu .
Inulina ulega fermentacji w okrężnicy, działając jako prebiotyk.
Gdy spożywamy rośliny prebiotyczne, natychmiast poprawia nam się stan zdrowia. Dostarczenie mikrobiomowi jelitowemu najwyższej jakości pożywienia sprawia, że z jednej bakterii, w ciągu 60 minut powstaje 8 nowych bakterii, a po kolejnych 6 godzinach 16 777 216 nowych bakterii.
Na całym świecie rosnie ponad 34 tysiące roślin prebiotycznych. Niektóre z nich zjadamy regularnie w posiłkach, inne omijamy każdego dnia. Nie każda roślina prebiotyczna nadaje się do jedzenia, część z nich jest po prostu niesmaczna, części z nich nie możemy spożywać w ilości zapewniającej właściwe odżywianie Dobrym Bakteriom.
Warzywa prebiotyczne to min.: por, cebula, czosnek, pietruszka, topinambur, skorzonera, salsefia, karczoch, łopian.
Najwięcej inuliny zawierają korzenie roślin: oman wielki, mniszek lekarski, cykoria podróżnik, topinambur, skorzonera, salsefia, perz, pokrzywa.