Według literatury i definicji Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie To stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawność. Warto zauważyć, że stan psychiczny danego człowieka i życzliwość społeczna może równoważyć stan chorobowy; natomiast problemy emocjonalne, stres lub izolacja społeczna, mogą sprawić, że człowiek będzie się czuł chory.
Zgodnie z odkryciami XXI zapoczątkowanymi przez Humane Microbiom Project, zdrowie człowieka regulowane jest przez miliardy mikroorganizmów, które ogólnie nazywamy ludzkim mikrobiomem. Ekosystem każdego pojedynczego człowieka jest indywidualny i niepowtarzalny, a jego różnorodność przerasta różnorodność ekosystemu całej Puszczy Amazońskiej. Mikrobiom powstaje i kształtuje się w ciągu pierwszych trzech lat życia człowieka i umiera wraz z naszą śmiercią.
MIKROBIOM JEST WARUNKIEM PEŁNEGO ZDROWIA CZŁOWIEKA
Mikrobiom jelitowy to podstawa odporności całego organizmu zarówno na infekcje z zewnętrzne jak i czynniki psujące nasze organy od środka. W mikrobiomie jelitowym odbywa sie stymulacja nastroju – oś jelitowo mózgowa, pracy serca i układu krwionośnego, układu pokarmowego, układu moczowego, organów płciowych i regulacji hormonów płciowych; zarządzanie transformacją hormonów tarczycowych, układem kostnym, skórą, limfą i gruczołami dokrewnymi. Mikrobiom przerasta i przenika wszystkie komórki i płyny ustrojowe oraz komunikuje się z zewnętrznymi ekosystemami.
SKĄD BIORĄ SIĘ CHOROBY
Objawy i dolegliwości sklasyfikowane jako choroby, wynikają z zaburzeń równowagi mikrobiologicznej w mikrobiomie człowieka. Przyczyna i początek tych zaburzeń , w 99% wynika z długotrwałej lub powracającej dysbiozy w jelicie grubym.
CO PSUJE RÓWNOWAGĘ MIKROBIOMU
Największe spustoszenie wśród naszych przyjaciół zamieszkujących jelito grube /okrężnicę/, czynią antybiotyki, sterydy, wiele innych leków, probiotyki, odkwaszanie żołądka, żywność zawierająca glifosat.
CO ZROBIĆ, ŻEBY MIEĆ ZDROWY ZRÓWNOWAŻONY MIKROBIOM JELITOWY
1. Unikać czynników zabijających Dobre Mikroby, w szczególności nieuzasadnionego spożywania antybiotyków, sterydów, niesterydowych leków przeciwbólowych, leków zabijających Dobre Bakterie jelitowe, probiotyków – zapytaj lekarza czy zalecony lek ma wpływ na mikrobiom jelitowy lub dokładnie przeczytaj ulotkę producenta, np. w internecie.
2. Regularnie dostarczaj najwyższej jakości pożywienie dla Mikrobów jelitowych. Wbrew powszechnej opinii, nie zjadają one resztek naszego pożywienia. Jeżeli w naszym pokarmie, który przemieścił się do okrężnicy nie znajdą prebiotyków, aby przeżyć, wydatkują bardzo dużo energii, aby przyswoić jakiś śmieciowy pokarm. W spożywanych produktach musimyzjadać to, czym odżywiają się nasze Dobre Bakterie jelitowe, lub uzupełniać swoje codzienne jedzenie roślinami prebiotycznymi, które zawierają inuliny.
3. Zamieniać w swoich codziennych posiłkach skrobię przyswajalną na skrobię oporną. Jak to zrobić ? wystarczy, że kartofle, makarony i kluski, ryż i inne produkty zawierające skrobię, ugotujesz wieczorem i przez noc schłodzisz je w lodówce. Następnego dnia możesz je spożywać w dowolnej formie.
ILE JEDZENIA POTRZEBUJĄ NASZE MIKROBY
Zdrowy zrównoważony mikrobiom potrzebuje minimum 8 gram wartościowego pokarmu dziennie. Równowaga to jest oczywiście pojęcie względne dla każdego i każdego dnia budzimy się z inną równowagą w naszym ekosystemie.
Zatem zdrowie człowieka warunkuje zrównoważony mikrobiom jelitowy.
Katarzyna Ziemkiewicz